termal oteller

TERMAL OTELLER

Ülkemizdeki alternatif turizmin başında termal turizm gelmektedir. Kaplıcalar, termal otel turizmini hem dış dünyaya hem ülkemize en güzel tanıtan tesislerdir. Doğal bir şekilde sıcaklığa sahip olarak yer üstüne çıkan ve yararlı mineralleri içeren şifalı suların bulunduğu yerler ülkemizde termal olarak adlandırılmaktadır. Şifalı suların yanında şifalı çamurlar ve buharlar da sağlık açısından önemli bir yere sahiptir.


Afyon Termal Oteller

Termal oteller genelde yarım pansiyon veya herşey dahil konsepti ile hizmet vermektedirler. Termal turizmin merkezi Afyonkarahisar’dır diyebiliriz. Afyon merkez olmak üzere Gazlıgöl, Sandıklı ve İhsaniye yörelerinde hizmet kalitesi çok yüksek kaplıcalar bulunmaktadır. Buralardaki termal otellerin fiyat kampanyaları hiç kaçmayacak niteliktedir.

Afyon termal otelleri denilince ilk akla gelenler Korel Termal, Oruçoğlu, İkbal Otel, Akrones Spa, NG Afyon Wellness, Sandıklı Termal Park, Budan Spa, May Termal Resort, Grand Özgül Termal, Ömer Termal Hotel’dir.


Ankara Termal Oteller

Termal sular ülkemizin her yerinde olmayıp bazı güzide şehirlerimizde yoğun olarak görülmektedir. Örneğin Ankara’da termal turizmi deyince Kızılcahamam termal otelleri dikkatleri çekmektedir. Gerçekten burada iyi kaplıcalara rastlamak mümkündür. Kızılcahamam haricinde Haymana, Ayaş ve Beypazarı termal turizm açısından değerlendirilebilecek mekanlar arasında sıralanabilir.

Ankara termal oteller denilince Çam Otel, Büyük Anadolu Ankara Oteli, Patalya Resort Uygulama Oteli, Haymana Termal Otelleri en çok tercih edilen tesislerdir.


Yalova ve Bolu Termal Otelleri

Termal turizm açısından diğer bir öneme sahip İlimiz de Yalova’dır. Avantajlı alternatif tatilin adreslerinden birisi de Yalova termal tesisleridir. Son yıllarda rekabetin avantaja dönüştüğü Yalova termal turizmi büyük bir gelişme göstermiştir. Yalova’dan sonra başı çeken diğer bir ilimiz ise bol oksijeni ile ünlü Bolu ilimizdir. Sağlık açısından tedavi görmenin çok ucuz ve sağlıklı olduğu Bolu kaplıcaları da termal turizm ligindeki yerini almıştır.


İzmir ve Denizli Termal Oteller

Termal turizmin kalbinin attığı diğer bir güzide ilimiz İzmir’dir. İzmir, şu ana kadar saydığımız iller içerisinde farklı bir konuma sahiptir. Çünkü İzmir hem deniz hem de termal turizmini birlikte ev sahipliği yapan bir ilimizdir. Düşünün ki İzmir’de yaşıyorsunuz ve her mevsim tatil yapmak istiyorsunuz. O zaman yazın deniz turizmi diğer mevsimler termal turizmini tercih edebilirsiniz. Fakat bunun tam tersi de olabilir ve her mevsim termal otelde de tatil yapabilirsiniz. Ola ki deniz kıyısında sıcaktan dolayı tatil yapmak istemeyebilirsiniz. O zaman alternatif tatilin adresi termal otellerdir. Termal otel turizmin diğer bir yerleşkesi de Denizli’dir. Denizli Pamukkale kaplıcaları doğayla iç içe bulunan ve her mevsim termal tatile el veren illerimizdendir.

Buraya kadar aktarmaya çalıştığımız termal turizmi ile ilgili biraz daha açıklayıcı bilgiler verelim.

Ülkemizde termal turizmi açısından zengin olmasının nedenlerinin başında volkanik ve tektonik bakımından aktif alanların geniş yer kaplaması gelmektedir. Bu alanların çokluğu termal kaynakların zengin olmasına neden olmaktadır. Ülkemizde sıcaklığı 20-100 derece arasında değişen 900 den fazla termal ve mineralli su kaynağı grubunun olduğundan bahsedilmektedir. Bahse konu kaynaklar fiziksel ve kimyasal özellikler açısından çeşitli hastalıklara ve rahatsızlıklara karşı iyileştirici özelliklere sahiptir. Şunu da ifade etmeden geçmeyelim. Termalin var olan faydaları yeni tespit edilmemiştir. Bu faydaların çoğu ilkçağlardan beri insanlar tarafından bilinmekte ve uygulanmaktadır.


Termal suyun sağlığa faydalarını vurgulamak gerekirse:

Nefrolojik (böbrekle ilgili) Rahatsızlıklara iyi gelir.

Solunum yolu hastalıklarının iyileştirilmesine katkı sağlar.

Romatizmal rahatsızlıkları iyileştirir.

Ortapedik Rahatsızlıkların iyileştirilmesini hızlandırır.

Nörolojik vakaların tedavinde çok büyük etkisi vardır.

İltihaplanmların düzeltilmesinde olumlu etkileri vardır.

Birçok deri hastalığının iyileştirilmesinde çok büyük yeri vardır.

Beyin-damar hastalıklarının iyileştirilmesinde başarılı etkisi olur.


Kardeş site: Gazipaşa havalimanı transfer

İslami Termal Oteller

Termalotelvitrini İslami termal otel fiyatları ile bütçenize dost!